Get Up to 40% OFF New Furniture Deals * Limited time only.

Kapı Modelleri

Kapı Modelleri

Kapı Modelleri

Kapı modelleri tercih ederken neye dikkat edilmelidir.

Kapı modelleri seçimi yaparken kapıların fonksiyonel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Evimizde, iş yerimizde, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, sosyal ortamlarda hemen hemen her gün karşılaştığımız gerek tasarımıyla, albenisiyle, sağlamlığıyla ve birçok özelliğiyle dikkatimizi çeken hem mimari hem de sağlık, temizlik, kalite ve hatta çevre dostu olmasına kadar hayatımızda kapılar önemli rol oynar.

Aslında çok fark etmesek de kapılar bu kadar önemliyken doğru kapı seçimi yapmakta oldukça önemlidir. Size en uygun kapı seçimini yapmak hem kaliteli bir yaşam sunar hem de göz zevkinize hitap eder.

İç kapılar Ahşap kaplama kapılar, Lake kapılar, Pvc kapılar, Lamine kapılar, Laminat kapılar, Melamin kapılar, Membran kapılar, Amerikan Panel kapılar olmak üzere sekiz çeşide ayrılır.

Ahşap kaplama kapılar masif görünüme sahiptir. Yüzeyleri kaplanarak yapılır ve pres(baskı) yardımıyla kağıt petekler sıkılır. Pres yapıldıktan sonra cila işlemi yapılır ve kapı son halini alır.

Ahşap kaplama kapının en önemli özelliği uzun ömürlü olmasıdır. Ayrıca ses yalıtımına da yardımcıdır ve bakımı kolaydır. Doğru yöntemle üretilen masif ahşap kapılar kimyasal içermezler ve çevre dostudurlar. Ahşap kaplama kapılar son derece dayanıklı ve yüksek kalitedelerdir. Herhangi bir hasar sonucunda kolay tamir edilebilirler.

Lake kapılar mdf malzeme üzeri kaliteli lake boya ile üretilen oda kapısı modelleridir. Ahşap yerine mdf kullanılmasının sebebi pürüzsüz üretim ve dayanıklı malzemedir. Lake kapı CNC makinelerinde şekillendirilir ve cilası yapılan yerde kapı halini alır. Makine çıkışında beyaz olan Lake kapılar, isteğe göre renklendirilebilir. Renginden sıkıldığınız lake kapılarınızı rulo yardımıyla rahatlıkla boyayabilirsiniz.

Prestij-Bozkır-2

Lake kapılar oldukça fazla kullanılan iç kapı türlerindendir. Bunun nedeni ise Lake kapıların kaliteli, uzun ömürlü ve tasarım açısından iyi ve güçlü görünmesidir. Montajına ve temizliğine dikkat edilmesi gereken bir kapı türüdür. Temizliğinde kimyasallardan kaçınılmalı ve nemli bir bez yardımıyla temizlenmelidir. Dekoratif ve kaliteli kapılar olduğundan dolayı fiyatları diğer kapılara göre daha pahalıdır.

PVC kapılar yani polivinil klorür malzemeli kapılar oldukça dayanıklı, uzun ömürlü ve verimli kapılardır. PVC insan sağlığına zarar vermeyen piyasadaki en önemli malzemelerden (plastik) biridir. Üretim maliyeti düşük kapılardır. PVC kapılar geri dönüştürülebilirler yani çevre dostudurlar. Ses ve ısı yalıtımı sağlarlar. Farklı renk çeşitleri vardır. Fiyat performans ürünü olduğundan dolayı çok tercih edilir. Ayrıca en çok sevilen ve iyi bulunan iç kapı çeşididir.

Laminat Kapılar Pres makinelerden ağaç olan köknar malzemesinin önce mdf ile preslenip(baskılanıp) karton ile sıkıştırılmış halidir ve daha sonra da tüm laminant parkelerde olduğu gibi renk kartelasından dileğimize göre seçebildiğimiz ve üzerine uygulanan kapı çeşididir. Dışarıdan alınan darbelere karşı dayanıklıdır. Ses yalıtımında etkilidir. Oldukça fazla renk seçeneği vardır. Laminat kapı ve Lamine kapı karıştırılmamalıdır. Gördükleri işlemler aynı olsa da tasarım ve renkler bakımından farklılık gösterir.

Kapı Modelleri Seçiminde Lamine Kapılar

Lamine kapılar Preslenerek yapılan ve ağaç olarak köknar (kasalar) ve laminant dediğimiz ürün ve karton ile sıkıştırılmış, ahşap modelinde üzeri parlak lamine kaplı kapı çeşididir. Lamine kapılar cilalı bir görünüme sahiptiler ve bundan dolayı boya gerektirmezler. Darbelere karşı dayanıklıdır ayrıca su, nem, rutubet gibi etkenlerden etkilenmez. Bu kapı türü laminat kapıyla karıştırılır. Laminat kapı Preslenme kalınlık ve parlaklık açısından farklılık gösterir.

Melamin kapılar doğada farklı türlerde bulunan ağaç desenlerinin kapıya incelikle işlendiği ve oldukça emek gerektiren bir kapı türüdür. Üretim süreci uzun ve zahmetlidir. Ağaç kabuklarının şekilleri uygun şekilde metal silindirlere işlenir. Aradan geçen birçok işlem sonucunda ağaç desenli benzersiz ve farklı renkli desenler ortaya çıkar.

Bu kapı türünde el işçiliği oldukça önemlidir. El işçiliği önemli olduğu için fiyat olarak pahalı bir kapı türüdür. Fakat oldukça uzun ömürlü ve kalitelidir. Tamir ve onarımı, yapısında cila ve zımpara bulunmadığından biraz zordur. Sağlığa hiçbir zararı yoktur. Nem su ve rutubete oldukça dayanıklı bu kapılar banyo kapılarında şüphe duyulmadan kullanılabilir.

Membran kapılar mdf ve ahşap üzerine pvc vakumlanıp yapıştırılarak elde edilen kapılardır. Membran kapıların üretiminde boya kullanılmaz. Boya kullanılmadığı için temizliği oldukça rahattır. Yüzeyinde çizik zedelenme vb. durumlar boya olmadığı için gerçekleşmez. Sudan etkilenmez ve herhangi bir leke oluşumu gözlenmez. Bakteri tutmaz, kabarma ve dökülme yapmaz. Membran kapı modelleri parlak ve mat olarak 2 çeşit kaplamadan oluşmaktadır. Oldukça dayanıklı, uzun ömürlü ve kullanışlıdır. Sıkça tercih edilir.

Amerikan Panel Kapıların yapısında köknar, çam ve ladin ağaçları bulunduğundan ötürü dayanıklı ve kalitelidir. Amerikan panel kapıların bütününde sıcak presleme yapıldığından dolayı diğer iç kapı modellerinden çok daha sağlamdır. Temizlik ve montaj açısından oldukça rahattır. Özellikle uygun fiyat ve çeşitli model seçenekleri yönüyle tercih edilir. İstenilen renge boyanabilir. Ayrıca bu kapılar içe ve dışa doğru düzgünce açılabilirler.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir